Özellikle günümüzde fabrikaların daha kısa sürede daha fazla ürün üretmesi ve ürün maliyetlerinin en düşük düzeyde olması talep edilmektedir. Bunun için özellikle insan gücünün azaltılması ve arıza ve kaza durumlarının minimize edilmesi gerekiyor. Bunun için otomasyon sistemleri büyük bir önem ve değer kazanmıştır.

Fabrika otomasyonu yapıldığında, fabrika tek merkezden izlenebilir ve istenilen her nokta kontrol edilebilir. Sıcaklık, basınç, ph, seviye gibi analog değerler eş zamanlı olarak izlenebilir. Ayrıca bu değerler grafiksel olarak görülebilir. SCADA sistemi ile bilgisayardan da kontrol edilebilir ayrıca internet üzerinden dünyanın istenilen noktasında fabrika izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Fabrika otomasyonu çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Birbirinden farklı proseslere sahiptir. Bunun için KAR-EL istenilen proses çerçevesinde ve fabrikanın akışına uyumlu bir şekilde istenilen fabrika otomasyonunu tasarlamaktadır. Fabrika otomasyonunda başlangıç öncelikle istenen proses ve senaryonun net bir şekilde tanımlanmasıdır. Bunun ardından bu proses için ne tür cihazlar gerektiği ve ne tür tekniklerin kullanılması gerektiği belirlenmektedir.

Fabrika otomasyonu için gerekli altyapı ve omurga hazırlandıktan sonra öncelikle elektriksel projeler IEC (International Electrotechnical Commision) standartlarına hazırlanır.


Pnömatik Transport Sistemi


Konveyor ve Üretim Hattı


Atık Su Arıtma Tesisi